janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

A 74.2 kg teenager slides down a frictionless slide that has an angle of inclination of 38˚. What is the magnitude of the acceleration of the teenager down the
which is an example of shape contrast​
Find the distance between the two points.​
What is the volume of the composite solid? 6 m 4 m 3 m 4 m 4 m
Last year, Nicholas started babysitting to earn extra spending money. Over the summer, he tracked how much money he earned at each babysitting jobThis box plot
Which of the following best explains how devices and information can be susceptible to unauthorized access if weak passwords are used? a. Unauthorized individua
guys! Who can help me with this..... What happened with the middle class of america?
what is smallest positive difference between two fractions, if the denominator of one fraction is 5 and the denominator of the other is 9 WHO EVER ANSWERS FIRST
Explain why bicarbonate soda would be the best option to treat a bee sting?
Collcational restrictions are related to culture.Select one:O TrueO False​