janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

does a solution have to involve a liquid? explain.
Which of the following is x⁴ + y⁴ identically equal to? (A) (x² + y²)(x + y)(x - y) (B) (x² + xy + y²)(x² - xy + y²) (C) (x² + √2xy + y²)(x² - √2xy + y²) (D) (x
three things scientists learned about earth in beginning of 1800s
I am a polyhedron. I am a prism. my two bases are hexagon. my two other faces are rectangles.
What is adaptation in animals and plants
What is the value of the 8 and 48?
Mrs.Savin receives a weekly base salary of $500,plus a commission of $1200 on each car that she sells. Write a function rule relating her total weekly pay p to
I am a polyhedron. I am a prism. my two bases are hexagon. my two other faces are rectangles.
Henry can ride his bike 23 miles in 2 hours. The store is six miles away. About hoe long should it take Henry to ride his bike to the store?
Mrs.Savin receives a weekly base salary of $500,plus a commission of $1200 on each car that she sells. Write a function rule relating her total weekly pay p to