israel90 israel90
  • 02-03-2020
  • Chemistry
contestada

1 Mr. Chavez paid $14.32 total for 8 protein bars.
If each protein bar cost the same amount, how
much did one protein bar cost?
A $1.69 C $1.79
B $1.82 D $1.59
​

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 02-03-2020

Answer:

Option C. $1.79

Explanation:

From the question, were told that the total cost of 8 protein bar is $14.32.

Therefore, the cost of 1 protein bar will be = $14.32/8 = $1.79

Answer Link

Otras preguntas

Question 30 Mr. Davenport plans to take his students to Little Italy's Pizzeria. He paid $548.75, which included the buffet, game passes, and a room for the gro
10 POINTS !! NEED HELP ASAP!!!
What impact did the First Great Awakening have on religious freedom?
what did cecilia payne -gaposchkin (say;gah-posh-kin) discover about astronomy?
plz tell me some points of surah al mulk
Which type offigurative language isbeing used?4. He wasdog-tired aftercleaning thegarage.A. AlliterationB. HyperboleC. PersonificationD. Metaphor​
WHAT IS THE DEFINITION OF AN ENERGY EFFICIENT ZONE
How many times is CO2 denser than H2? A 22 times B 1.96 times C 0.089 D they have the same density because they are both gases E cannot be calculated
Evaluate p-q for p=11 and q=8
write a essy on title once beaten twice shy​