saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

ΔA'B'C' was constructed using ΔABC and line segment EH. 2 triangles are shown. Line E H is the line of reflection. Line segment B B prime has a midpoint at poin
a parabola has focus of (5 2) and directrix y=0.where is the parabola's vertex
how can you conclude whether in this timeline occured before or after the life jesus of nazareth
How do you translate the Spanish word "también" to English?
A group of friends were working on a student film that had a budget of $1200. They used 62% of their budget on props. How much money did they spend on props?
which equation is equivalent to the expression (-2x to the power of two) (3x to the power of 5)? A. 6x to the power of 7 B. -6x to the power of 10 C. 6x to the
Julia starts April with a credit card balance of $300 because she was not able to make the full payment for March. During April, she makes the following purchas
A farmer has a total of 23 pigs and chickens. The 23 animals have a total of 60 legs. How many pigs and how many chickens does the farmer have?
Use the distributive property (expand) to write an equivalent expression for: 3(4x-2t). Type your answer ( I NEED THIS RIGHT AWAY PLS)
Help I don't knoz if this is right but I think the answer is d​