kpandalover777 kpandalover777
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 oranges cost $7.56, what is the cost of 2 oranges

Respuesta :

fermeroben
fermeroben fermeroben
  • 03-03-2020

Answer:

$2.16

Step-by-step explanation:

7.56 ÷ 7 = 1.08

1.08 × 2 = 2.16

Answer Link
marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 03-03-2020

Answer:

$2.16

Step-by-step explanation:

7 oranges -----> costs $7.56

Find the unit rate (i.e the cost of 1 orange)

Unit rate ---> cost of 1 orange =  $7.56/7 =  $1.08

Cost of 2 oranges

= unit rate x 2 oranges

= $1.08 x 2

= $2.16

Answer Link

Otras preguntas

Simplify and show your work -8 + 4i / 4 - 4i
Your dad tells you that he will pay you $6.00 an hour for the 6 seconds that you take to wash your hands before dinner. How much did you make for washing your h
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
I need help with (-2)^5 + (-5)^2
-2m + 4m + 5 = -3 Tell me what you did please!
What is 70,030,000 in scientific notation
900 is 1/10 of what?
using exactly four 4s and any operations write an expression to equal the number 3
What would I put for the digit valuenumber 601,099 in the ten thousand place+
find the opposite or additive inverse of 48 =