jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following countries is not directly situated next to a sea or ocean
How to write an equation in slope intercept form when given parametric form?
On february 3, smart company, inc. sold merchandise in the amount of $5,800 to truman company, with credit terms of 2/10, n/30. the cost of the items sold is $4
Which of the following countries is not directly situated next to a sea or ocean
The geysers, built in 1960 in northern california, remains the world’s premier _____.
A person walks for 100 yards then turns through an angle of 60 degrees and walks another 100 yards. How far is she from her starting point?
Suppose that 15 inches of wire costs 45 cents. At the same rate, how much (in cents) will 12 inches of wire cost?
Which of the following is a true statement? Coherent essays contain persuasive messages. A good essay contains organizational structure that is logical and has
In 2007 the population of the town of Cartersville was 24,455. The population growth can be represented by the formula P = 24,455(1.03)x, where x represents th
the number of complete vibration made in one second by a vibration is what?