firesquad3990 firesquad3990
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ariel and ber friends purchased some drinks and pizza slices at the snack bar each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

katie6680
katie6680 katie6680
  • 04-03-2020

Answer:

5 peices of pizza for $4 each

and 4 drinks for $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

solve: 10x = 26 please help me
How can we predict the distribution of traits in a future generation
2 questions… 1. order the intergers {-10, -25, 25, 10, -50} from least to greatest. 2.what is the area of the rectangle? (image provided for both questions, t
PLEASE HELP! QUICK! WORTH 25 POINTS! WILL MARK BRAINLIEST!
is ethane an elementary substance or compound?
How did Askia Mubanwad gain control of Songbal?
Help, I don't understand :(
In your own words, identify the main idea of the following paragraph, at provide at least one supporting detail which supports that main idea: She grieved inces
9. Karlie bought a Netflix subscription for 6 months. She paid $35. Karlie wanted to find the price, p, of the subscription each month. She created this model t
Translate the image left 3 and down 7.