lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

The _____ stain is used to stain and differentiate mycobacterium and nocardia from other bacteria.
help please help President Bill Clinton was impeached by the House of Representatives, but he was not? a. Convicted of the crimes or removed from office by the
One direct result of the persian gulf war/operation desert storm was that the united states
Which best describes the projectile motion of the marble as it leaves the table at the two different speeds?
Use the function below to find f(3) f(x)= (1/6)^x
A college-entrance exam is designed so that scores are normally distributed with a mean of 500 and a standard deviation of 100. Using the eight‐part symmetry o
You are most likely to observe primary succession when you visit a(n) A) tropical rain forest. B) abandoned field. C) old riverbed. D) fairly recent volcanic is
At the beginning of the century where did the us experience the most population growth answers
order the following from greatest to least0.03 1.01 0.9 0.905​
15 PTSS EASY I PROMISE FOR BRAINIEST!!!The distance from Newtown to Oldtown on the highway is (6x2 + 2x – 2) miles. Using the back roads, the distance is (5x2 –