emaan99 emaan99
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. How much is one banana.

Respuesta :

angelina200604 angelina200604
  • 02-04-2020

Answer:

45p a banana

Step-by-step explanation:

2+3=5

235/5=45

Answer Link
tarleyfrida120
tarleyfrida120 tarleyfrida120
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

One banana cost 1.10

So the price for one banana cost 55p

Answer Link

Otras preguntas

how did the experience of the early colonists shape Americas political and social ideals?
E = mv^2 Work out the value of E when m = 3 and v = 10
Susan invests twice as much money at 7.5% as she does at 6%. If her total interest after a year is $840 how much does she have invested at each rate?
Describe the differences between a prokaryotic and a eukaryotic cell, and identify their parts.
Is 4xy + 2y = 9 linear ? If yes write the equation in standard form & determine the x & y interests
What phylum has animals with soft bodies, and most of them have shell-like coverings?
Mr Jones has 20,000 to invest. He invests part at 6% and part at 7%, if hr earns 1,280 in interest after 1 year, how much did he invest at each rate.
In class 6, 80percent of the children like crisps. 75percent of the children who like crisps also like chocolate. In class 6 what percentage of the children lik
express each number in fraction form before finding the inverse:7,10,1 3/4,
how many valenceelectrons does rare earth metals have