raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Find the sixth term of an arithmetic sequence with t1 = 2 and tn = tn-1 + 4.
Math factoring help Can someone please help me factor this? I do want a step by step explanation and not just the answer. Factor x(2x-13)=-6 So I know you set
Workers in the city of what earned the highest wages in 1700
Chaucer is believed to have had _____ children.
Propose 5 ways in which the goverment can ensure that the help it offers is recieved only by the people who are needed
Period Posers question: Mo's number has 2 periods, in one period he has a 7 in the hundreds place in the other he has an 8 in the tens place, Bo's number also
in a bag of small balls 1/4 are green, 1/8 are blue, 1/12 are yellow and the remaining 26 white. how many balls are blue?
identify the solution set of each equation or inequality using the given replacement set
Verbal expression of 15 + r
Domesticated is to wild as