hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

How different between MLA and APA style of citation?
14 tenths + 9 tenths = ------ =one(s) = ----- tenth(s) -------
Least common multiple of 6 and 24
Liz takes shelter under a tree. the tree is uprooted in the storm and crashes to the ground, leaving liz trapped beneath it, alone and desperate.this most likel
What did the philosophes believe? A.that the ideas of the Enlightenment could help improve government and society B.that the Church had final authority in all p
-3 1/5 ÷ 2/15 Please include steps
Science.... homework!
Suppose Johnny invests $2,745 into an account, which has been earning interest for many years and he now has a total of $39,974. In two or more sentences explai
translate each sentence into an equation
last week, about 621,860 viewers watched a television show on sharks. what is the greatest whole number that rounds to 621,860?