damian696 damian696
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

Chris bought six pounds of apples for
$10.80. How much would 15 pounds of
apples cost at the same price per pound?
A. $10.80
B. $27.00
C. $21.60
D. $162.00

Respuesta :

emma23131
emma23131 emma23131
  • 14-04-2020

Answer:

B. $27.00

Step-by-step explanation:

1 pound of apple = $10.80/6

a pound of apple cost $1.8

15 pounds of apple is = 15*1.8

=$27

Answer Link
h22brown
h22brown h22brown
  • 14-04-2020
B. $27.00

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASE 50 points for you if you help me.
How did trade change from the beginning of the Middle Ages to the High Middle Agee’s
when you read a book, the writing can have a kind of personality. you get a feeling for who the writer is and
All living things are made of two or more cells. True or false
A scientist observes two cells. Cell 1 and Cell 2 both contain DNA (genetic material) and ribosomes. However, Cell 1 contains a nucleus and other membrane-bound
Who has been accused of murdering Anne Putnam's babies?
I need help it’s due today
Put in order by amount of energy in each state. (Lowest to Highest) Plasma, Solid, Gas, and Liquid
The __________ established that the king's power was limited.
Why was Catalhoyuk an ideal location for early development? (PLEASE HELP!)