Gturner1 Gturner1
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hailey bought 1.5 pounds of bananas for $0.84. How much money is one pound of bananas?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 14-04-2020

Answer:

$0.56

Step-by-step explanation:

She bought 1,5 poumds for $0.84

if we multiply the price by 2/3 we will find how much it would cost for one pound

2/3 × 0.84 = $0.56

Answer Link

Otras preguntas

Peppered moths and their all-black and all-white variations rest on the trunks of trees. Which group of moths should be the fittest in its environment? O A. Pep
in 8 years tamika will be 22 how old is she now?
Find the probability for one roll of a standard number cube.P(5) A. 1/6B. 1/3C. 2/3D. 5/6
Need them conjugated Spanish answers you feel me ?
While shopping for prom, I found amazing heels covered in gold sequins. Which type of sentence structure is used in the above sentence?
A person who is 5 feet tall is standing 35 feet away from a street light that cast a 7 foot shadow what is the height of the lamp post
Suppose f(x) = x2 and g(x) = (2x)2. Which statement best compares the graph of g(x) with the graph of f(x)?
What math worksheets are there?
In the story, "The Most Dangerous Game", Zaroff would be considered a complex character. Question 5 options: True False
“Dylan was a revolutionary,” Bruce Springsteen said in his 1988 speech inducting Dylan into the Rock and Roll Hall of Fame. “The way that Elvis freed your body