crippledmippled
crippledmippled crippledmippled
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels cost three dollars. five bag of pretzels costs $10.which has the lower unit price?

Respuesta :

tolulopejk tolulopejk
  • 14-04-2020

Answer:

5 bags of pretzels for $10 has a lower unit cost

Step-by-step explanation:

1 bag = $3

5 bags = $10

For the 5 bags of pretzels;

each bag will cost 10/5 = $2

since $3 is greater than $2, therefore, 5 bags of pretzels has a lower unit cost

Answer Link

Otras preguntas

How do you work out Y/5 = 10
what is the most points scored in the first half of an nfl game
If 25% were spent on spencils how much money was spent?
omg need help asap, the ones who helped me thank u so much
A store has a 20% off sale. Which equation could be used to find the sale price, s, of a pair of pants that costs $24.00?
Galileo uses space and time in his ecology formula in which law a) speed and accelerationb) velocity and accelerationc) velocity and displacementd) force and ac
Simplify: 2 (13- | -11+2|) -|10 - 7|^2
According to advocates for the use of genetic engineering, which is an example of the importance of recombinant DNA technology? Genes from nuts used in other or
A school trip to a museum cost $2,056. A total of 125 chaperones and students went on the trip. Adult admission to the museum costs $23, and student admission c
How you guys feeling today? (BEST ANSWER GETS A BRAINLIEST)