chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think many Cubans support their government's policies?
a group of people who make laws for and help run a city or town? please help :)
how many atoms of zinc are in 0.60 mol of zinc ?
During which season in the Northern Hemisphere is the earth at its closest distance to the sun? A. winter B. spring C. summer D. autumn
"Help Me Please Fast"
what are the hardships that new York has to overcome
Which words in the sentence make up the adverb phrase? When the sun is shining, my family enjoys walking around the neighborhood. A. is shining B. around the ne
Which of the following individuals created an engraving of the Boston Massacre designed to win sympathy for the colonists? Select one: a. Paul Revere b. George
Which answer best explains what happens to particles as their temperature rises?
if more than one sperm cell were able to enter an egg, what might be the result?