kevincrazy0825
kevincrazy0825 kevincrazy0825
  • 03-05-2020
  • Mathematics
contestada

Tom's tank hold 12.5
gallons of gas. If
gas costs $1.96 per
gallon, how much wil
It cost to fill his
tank?1​

Respuesta :

loveqksxkswjdrnr
loveqksxkswjdrnr loveqksxkswjdrnr
  • 03-05-2020

Answer:

$24.5 = 1 tank

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply.

Since 12.5 gallons = 1 tank,

and $1.96 = 1 gallon

to get the answer, the equation would be,

$1.96*12.5 = 1 tank

$24.5 = 1 tank

Hope it helps!!

Answer Link
consty787
consty787 consty787
  • 03-05-2020

Answer: $24.5 to fill up his tank

Answer Link

Otras preguntas

The internal conflict in the colomber by Dino Buzzati happens ______.
Why did president Andrew Jackson oppose the national bank?
Given: y= -3x^2+8x-7 what is the solution(s)? Need help what is this?
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49 Choice B: 40 ounces of potato chips for $4.79
Solve 6^3 – x = 6^2 for x A. x = –1 B. x = –6 C. x = 9 D. x = 1
Is it illegal to be gay in united states?
Why can two igneous rocks have the same minerals but different names?
The idea that certain organisms thrive while others fail due to their characteristics is called
What are the two properties of carbon which lead to the huge number of carbon compounds we see around us?
What are the products of semiconservative replication for a double-stranded dna molecule?