malieadouglas60 malieadouglas60
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Block cheese (Hint: 16 ounces = 1 pound) $3.99 per pound = $______ per ounce Question options: a) 2.00 b) 0.25 c) 0.50

Respuesta :

oogaboogey
oogaboogey oogaboogey
  • 06-12-2020

Answer:

B) 0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

i hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

What type of heat transfer occurs when particles bump into each other? A.Convection B.Insulation C.Thermal Conduction D.Thermal Radiation
What nutritional factors make most fast food unhealthy choices?
Show the work for the question as well​
Example of sex linked traits
I need help i don't know the answer and the answer can you help me? you'll get 15 points if you answer this question
Who would you contact about building a public park in your community?
PLZZ HELP ALMOST DONE Use the substitution method to solve the system of equations. 2x+3y=12 y=x-1
What sources of power presented problems in the early Industrial Revolution?
Which of the following will increase if the voltage in a circuit is increased? check all that apply a.) Current b.) Resistance c.) Heat produced by the circuit
A supersonic jet was flying at a constant velocity starting 8,400 kilometers west of U.S. airspace. Itflew one-third of the way to U.S. airspace in 2 hours. Wha