1217ainaraasanchezbt 1217ainaraasanchezbt
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 waters costs $5.10. How much does 1 water cost?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-06-2020

Answer:

The cost of 1 water is $0.85.

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 water costs $5.10 so in order to find the cost of 1 water, you have to divide it by 6 :

[tex]6water = 5.10[/tex]

[tex]1water = 5.10 \div 6[/tex]

[tex]1water = 0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

is solid copper sulphate a conductor or insulator
show how to make a ten to solve 13 -7
A force (F) applied to an object of mass m1 produces an acceleration of 3.00 m/s^2. The same force applied to a second object of mass m2 produces an accelerati
0.92 is 10 times as much as
The best moment to answer the phone is a. never—let the voice mail answer. B. after the fourth ring. C. on the first ring. D. on the second ring
claude bernards first recognized
What is the most accurate representation of the area of a plot measuring 11.7 cm by 15.4 cm?
Protists that move with cytoplasmic extensions are called a. amoebas. b. ciliates. c. dinoflagellates. d. euglenoids.
James bought 5 boxes of cookies and 2 cakes at the store for his party. The cakes cost $4 each and his total bill was $28.50, how much was each box of cookies?
Sophie's total body fat is 30%, which places her in the 6y body fat range.