nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

did womens movement improve the lives of women and change the status of women in society
cuanto es 20 + 20 porfa ayuda
Which of the following is a necessary ingredient specific to narrative presentations? a. good eye contact with the audience b. correct punctuation and capital
What are the foundations of beliefs from which a person begins to reason called? theory hypothesis presupposition none of the above
What was one of the biggest problems facing Progressive Era reformers in the early 1900s? a. how to improve conditions for farm workers b. how to improve sani
Locate the gerund. Since it is used as a noun, determine its noun use. A popular pastime is backpacking.
Your credit at a bank is based on your ability to pay back a loan.
What will slow down alcohol absorption?
Mendeleev's table, which shows elements' properties following a pattern that repeats every seven elements, is called the
What's the simplified form of 2x + 3 - x + 5? a. 3x + 8 b. x - 8 c. x - 2 d. x + 8