shawn2345 shawn2345
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Write an equation that would represent the following word problem: Billy buys one candy bar for $2 and 3 lollipops. If he spends $3.98 in total, how much is each lollipop? [USE x AS YOUR VARIABLE - DO NOT USE SPACES IN YOUR ANSWER]

Respuesta :

XfaiiwashereX XfaiiwashereX
  • 04-06-2020
3.98 = 2 + 3x

1.98 = 3x

0.66 = x




Each lollipop is 0.66 cents.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP TYSMMMM :)))))))))
I need an answer now please asap and you will me marked brainiest please it's missing I need it now. All the following reactions are correctly balanced except —
Why was this such a significant event in the history of the United States?
i need a paragraph on why home work is good
tom saved $84 he spent 24% of it how much did he spend
Answer A and B Mario went hiking in the mountains. He started the day at an elevation of 450 feet above sea level. He hiked up the mountain at a rate of 60 feet
simplify -4(n+9) A) -4n-36 B)-4n+9 C)-4n-9
What is reciprocal teaching?
Help me please I’ll give brainliest!
1 It takes a lot of skill for a doctor to figure out what may be the problem when something is wrong with a patient. Fortunately, people can talk to each other.