hawaiipalmtree1234
hawaiipalmtree1234 hawaiipalmtree1234
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

at the farmer’s market, you can buy 3 melons for $13.50. What is the cost of one melon

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-06-2020

Answer:

4.50 per melon

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of melons

13.50/3

4.50 per melon

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of 8 in 1,283,479
Which belief was generally held by the delegates to the Constitutional Convention of 1787? A. A stronger central government was necessary to maintain order. B.
Find the area of the triangle 8.5cm 11.32cm. Here are the options: a. 48 cm2 b. 48.11 cm2 c. 96.22 cm2 d. 32.07 cm2
what is the relationship between the 6s in the number 660,472
numbers expressed using exponents are called (blank)
23,697 round to the nearest ten thousand
What publication convinced colonists that it was time to make the break from Britain and create a new nation of their own?
Find the area of the triangle 8.5cm 11.32cm. Here are the options: a. 48 cm2 b. 48.11 cm2 c. 96.22 cm2 d. 32.07 cm2
A pack of pencils contains 20 pencils. If Trish uses 3/4 of the pack, how many pencils will she use? a. 15 b. 12
Members of the Song scholar-official class would usually spend their entire lives in their home counties. True or False