meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

the temporary capital of the united states in 1789 ?
The purpose of the petition sent to King George III by the First Continental Congress was to A. request a place in Parliament for colonial delegates. B. declare
What is the theme of highwayman?
what are two ways in which philosophes sought to change the world?
Which would be the least helpful for supporting interpretations about the lives of late nineteenth-century immigrants? a historical novel about working in the C
Oxygen is denoted as 16O *. How many protons and neutrons does an oxygen atom have?
Dena is biking down a 7/8 mile bike trail. She stops to greet a friend after biking 3/8 of a mile. How much farther does she need to travel?
Mark the TRUE statement(s). The Axis powers were made up of a coalition of countries that opposed the Allied powers in World War II. Political, economic, and so
find each rate in 40 meters in 16 sec
President Wilson push for the passage of the Adamson act to what?