ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

i need to know the expression for the verbal phrase : the quotient of fifteen and the product of two times x
if i have 10 apples and eat 5 how many do i have now?
900%as a fracton and mixed number
Question 10 (2 points) Question 10 Unsaved Authors can also introduce and develop characters by telling the reader directly what a character's traits are. This
someone please help me fill out the rest of this vocab?
Which of the following is correct:Maximum number of people 'is' answering this.(or)Maximum number of people are answering this.
WILL GIVE BRAINLIEST!!! ONLY IF YOU ANSWER ALL!!! :) Create a wrapping paper design that includes at least four of the following constructions: a bisected angle
What happens to water molecules in the light reactions
complete the ordered pairs so they satisfy the equation y=-2x+6
PLLSS help 3) What two groups or individuals in authority in the Church of England caused the Puritans to have a difficult time seeing their desired changes? (