edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a goal of the American Red Cross? to set health and safety standards to provide access to blood and blood products to assess health risks from
What number has the same value as 107 tens?
solve 7(z +2) - 3z =44
In Australia most cattle ranching is found in Queensland
PLEASE ANSWER THESE 2 QUESTIONS ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! During a scuba dive, Lainey descended to a point 20 feet below the ocean surface. She continued her d
Iron forms rust, expressed as: Fe2O3. Using information from the Periodic Table, what is the mass of one mole of Fe2O3? A. 71.85 g B. 143.70 g C. 15
What is 55/8 as a decimal
The end of immigration quotas in the 1960s led to
The question and answer is in the attachments
Antwone earns money at a steady rate mowing lawns. The points (1,25) and (5,125) appear on a graph of the amount earned versus number of lawns mowed. What are t