Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Which substance will combine with oxygen gas to produce a greenhouse gas? a. Na b. S c. H₂ d. Ne e. C
why did  the volcano explode
What is the value of x in 15x-10= 20
A bottle rocket that was made in science class had a trajectory path that followed the quadratic equation y=-x^2+4x+6. What is the turning point of the rocket's
Which of the following is equivalent to 3a + 4b – (–6a – 3b) ? A. 16ab B. –3a + b C. –3a + 7b D. 9a + b E. 9a + 7b
What challenges did the californios face?
Tear is to sorrow as smile is to
Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Bases on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by
Which of the following oxides can dissolve in water to form a solution that would turn litmus indicator red in color? a. MgO b. K₂O c. CO₂ d. ZnO e. H₂O
how do u divide 16 by 3/5