Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If an engine has four cylinders and a total of 16 valves, how many valves would each cylinder have? a. Two b. Four c. One d. Three
which of the following best describes the algebraic expression x/14-3?a. A number divided by fourteen minus threeb. Fourteen divided by a number minus threec. A
Math Expain,in sentences and with examples,how to compare unit rates in tables,graphs,and equations
The upper part of the large intestine is called the duodenum jejunum colon, and the lower part is called the anusileum rectum.
How do I figure out x in a quadratic equation?
The Age of Enlightenment introduced a new focus on A. freedom and reason. B. feminism and politics. C. liberalism and industry. D. religion and education.
You are preparing for a breakfast party and need enough milk for 20 people. Each person will drink about 200 milliliters of milk. Which is the better estimate o
Which trait distinguishes modern drama from traditional drama?
evaluate the impact/effects of fraud and corruption on a country
639.48 rounds to the nearest hundreth