tashaunevaughn tashaunevaughn
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

You're making lunches for school and you want to pack chips. You
can purchase Funyuns in a 7 oz bag for $2.49. What is the price per
ounce?

Respuesta :

Alleei Alleei
  • 07-09-2020

Answer : The price per ounce of funyuns is $0.356.

Step-by-step explanation :

As we are given that the price of 7 ounce bag of funyuns is $2.49.

Now we have to determine the price per ounce.

According to the question,

As, 7 ounce bag of funyuns = $2.49

So, 1 ounce bag of funyuns = [tex]\frac{1\text{ ounce}}{7\text{ ounce}}\times \$ 2.49[/tex]

                                             = $0.356

Therefore, the price per ounce of funyuns is $0.356.

Answer Link

Otras preguntas

I need help which letter is it?
Australia’s arid climate zones contain a __________ ecosystem. A. desert B. savanna C. grassland D. tropical rainforest
ANYONE WANT TO HELP ME?
Select all options that are CARNIVORES (organisms who get energy by eating ONLY animals/meat). * lion human wheat mouse whale cheetah squirrel tiger goat shark
in canada, most people live in ___ because theyvprefer to live in a ____ climate.
add please answer this question 2 1 _ + _ 5 4
How many protons would be found in the ion whose symbol is Ag+?
Anyone know the answer?????????
1) Choose the dinner that is the MOST healthy. * O coke, hot chips and a burger O water, asparagus and fried schnitzel real fruit juice, broiled chicken and fri
Which unit is the largest? centiliter liter milliter kiloliter​