eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

An effective thesis is an argumentative essay must A) present both sides of the issue b) contain a quote from the source C) state a position on the topic D) in
P(9,-4);y= 1/4x+2 in point-slope form
A rectangle has a length that is 10 less than 3 times the width. If the rectangle has an area of 8 square feet, what is the width of the rectangle?
What can a scientist do if he repeats and experiment and gets diffrent results?
Evaluate each expression for the given value of the variable. 3(2a + 5) + 2(3 - a); a = 4
really need help with this pls help!!
Proper specimen collection and handling of the specimen after collection by the medical assistant will ensure that the patient obtains the most accurate result.
According to wundt, the stimulation of a sense organ sufficiently to have the nerve impulse reach the brain defines a(n) ____. afferent response reflex percepti
Which of these best reflects the principle of checks and balances in the u.s. government?
Select the correct answer. You reflect triangle PQR, with vertices P(-2, -4), Q(-3, -1), and R(-4, -4), across the y-axis to get triangle P′Q′R′. What are the c