nicole584
nicole584 nicole584
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

PLS HELP YEAR 8 MATHSSSSSSS

PLS HELP YEAR 8 MATHSSSSSSS class=

Respuesta :

Hannah123451195 Hannah123451195
  • 04-09-2020

Answer: I’ll draw it on a paper and be back

Step-by-step explanation:

Answer Link
LazyBun
LazyBun LazyBun
  • 04-09-2020
Answer: SEE BELOW

Explanation:

Mark bought 8 apples for 2.4$
Jenny bought 2 apple and 3 oranges for 2.4$.

Find how much is 1 apple:

8 apples = 2.4$
1 apple = 2.4/8
1 apple = 0.3$

Thus, 1 apple cost 0.3$

Find how much is 1 orange:

2 apple + 3 orange = 2.4$
2(0.3$) + 3 orange = 2.4$
0.6$ + 3 orange = 2.4$
3 orange = 2.4$ - 0.6$
3 orange = 1.8$
1 orange = 1.8$/3
1 orange = 0.6$

Thus, 1 orange cost 0.6$.
Answer Link

Otras preguntas

Triangle DABC is similar to DEFG. What is the area of DEFD? Select the best answer from the choices provided. A. 250 in.2 B. 125 in.2 C. 10 in.2 D. 5 in.2
what does propaganda manipulate
Drag each term to the correct location on the table. Identify dos and don’ts of creating a good résumé. 1. using underlined text to denote section headings 2. i
What is the correct answer
50 pts With 11 electrons how many electron shells does sodium have? 3 4 2 1
Select the correct answer. Sam is a rancher who owns a herd of cows. How will he be able to identify the effects of toxicity in the herd? ОА. if one cow becomes
please help asap!! no trolls
How do employment opportunities (regional as well as maticrucial role in the nation building? Explain.​
17. What was the purpose of the Enforcement Acts?
need the answer showing work thank you.