giannis0106 giannis0106
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

3. Mrs. Smith is making cupcakes for a bake sale at school. If each cupcake costs $1.20, how much
money will she make if she sells 100 cupcakes? Evaluate $1.20 x 100.
A. $0.012
C. $120
B. $0.12
D. $1,200

Respuesta :

jcotton001 jcotton001
  • 01-10-2020

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

where is the fluid in a graduated cylinder should be read at
The intercepts are 5x+3y=30 how do you graph the linear equation ?
How do you write seven hundred twelve thousandths in standard and expanded form
From “The Man To Send Rain Clouds” by Leslie Marmon Silko, what do we learn about Leon and his family during the burial process for Teofilo? A. They attended
how do nutrients and energy allow changes in animals
a scale model of a human heart is 196 inches long. the scale is 32 to 1. how many inches long is the actual heart?
what does the speaker long to do for his father?
How do you convert 378 K to dK
The compass rose on a map indicates __________. a. distance b. the purpose of the map c. cardinal directions d. scale
evaluate the expression to find the total number of muffins and bagels joans sells in 5 days