Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

Manifest destiny describe the picture
Asian grass carp, strong swimming fish with an urge to travel, grow up to 3 1/2 feet long and 70 pounds in Texas lakes and rivers. They are known for a voraciou
A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 3 pounds of walnuts and 5 pounds of chocolate chips, the total cost is $20. For 6 pounds of walnut
whats winnie the pooh plush in spanish?
Covalent bonds ___ conduct electricity well. Always Usually Rarely Never
what does level d mean on iready? if you know what i am talking about than put your aswer in the box plz
Frank is a software salesman. Let y represent his total pay (in dollars). let x represent the number of copies of history is fun he sells. Suppose that X and Y
Didn’t he lateral area of the cone in terms of pi.
A 30.0 L sample of nitrogen inside a rigid, metal container at 20.0 °C is placed inside an oven whose temperature is 50.0 °C. The pressure inside the container
What is the volume of this container