velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

If it’s costs 60 cents for 125 grammes. How much would 100 grammes cost?
The area of a rectangle is 35 square meter. The width is 25 meter. a. What is the length of the rectangle? Write your answer as a fraction in simplest form.
What is the purpose of a thesis statement?
what is fetch? A. A method of shoreline erosion B. The distance that wind travels over open water C. The circular pattern made by water particles when a wave pa
Round the number 45,812 to the hundreds place
ill give u brainliest Una mochila es _________. Select one: a. una ventana b. un libro c. un saco d. una pluma
You are a doctor treating a patient who has recently experienced paralysis in his lower body. He asks you to give him more information about the use of adult st
AP HISTORY PLEASE HELP What did the women’s movement, Hispanic movement, American Indian movement, and gay rights movement all have in common with the Civil Rig
What is the inverse of y = 3x + 9? A. y= 1/3x - 3 B. y = 1/3x + 9 C. y = -1/3x - 3 D. y = 9x + 3
Which structure diagram completes the table of physical structures of the main functional groups?