danielpere328
danielpere328 danielpere328
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Nick went to McDonalds four times this week. Each time he ordered fries from the dollar menu and
one Big Mac. If he spent a total of $19.96, what is the cost of a Big Mac?

Respuesta :

izzyhermioneeh
izzyhermioneeh izzyhermioneeh
  • 02-10-2020
First, since its $1 per fry, do 19.96-4 = 15.96, then divide that by four because of the number of days, and the big mac cost will be 3.99 :)
Answer Link

Otras preguntas

If "v" is a vector with magnitude of 4 m/s what is the magnitude of the vector ( -2v)?
a country will produce 3000 missels this year. each of the short range missles costs $200,000 to produce. Each of the medium range missles cost $300,000 to prod
What are some parts of the presidential comity and what do they do?
What happens when a thirsty person drinks something sweet to try to quench their thirst?
what are you most excited for COD Coldwar or Fortnite on ps5/xbox series X
You can graph any 2d linear function if you know the slope and the y-intercept. True False
Read the passage “Lost Keys.” Which details should be included in the summary and which details should be left out? Drag each tile to the correct location. Cart
12.45 by 5 okokokookokokkok
239 Pu 4 He 94 2 Fill in the missing particle
I can’t find the answer to this