estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

What would happen to a team of climbers who couldn't raise enough money for an attempt on Mount Everest?
x^2+8x solve by completing the square
Emily buys a toaster during the sale for 10% off.If ellen pays $36,what was the original price
find the property that each equation show
Topic: How to achieve your dreams Decide three main points to present related to your topic Develop the introduction Develop the conclusion It needs to be 1-2
Simplify (-2 x - 9)(-4). 8 x - 36 -8 x + 36 8 x + 36 -8 x - 36
Which dot plot represents this data set?
While children learn gender roles from infancy, the emphasis on gender-role differentiation often increases:?
What is a pigment in general?
Color-blindness is more common in men than women, but it’s often carried (and passed on) by women who aren’t colorblind themselves. If your father’s side of the