leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

Two roads diverged in a yellow wood, And sorry I could not travel both And be one traveler, long I stood And looked down one as far as I could To where it bent
Martel incorrectly solved a rational equation. His work is shown. What error did he make?
I need help on this question
Gaps in the myelin sheath are called A. synapses. B. nodes of Ranvier. C. interaxons. D. ganglia.
Question 10(Multiple Choice Worth 1 points) (8.01 MC) Two lines, A and B, are represented by the equations given below: Line A: y = x − 6 Line B: y = 3x + 4 Whi
Please help solve ASAP
A water tank has the shape of a cone. the tank is 10 m high and has a radius of 3m at the top. of the water is 4 m deep, what is the surface area of the top of
Is the verbal Skydiving an infinitive, participle, or gerund?
The compound Al(OH)3 contains how many atoms of oxygen? 1 2 3 4
6160÷540 I need a whole number with a remainder.