Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

which word most accurately describes Roy?
The acronym laser stands for light amplification by ____ emission of radiation
Why does taizong use a quote from confucius to support his argument? explain your answer in one or two sentences.
round 5.332 to the nearest tenth
A firefighter uses equipment that weighs 60 pounds. The firefighter weighs x pounds. Which equation can be used to find t, the total weight of both the firefigh
PLEASE HELP!!!!!!  Is Vancouver (In Canada) or Indonesia richer?
What is the ABO Identification System & The Rh Factor?
Evaluate (f-g)(-2)? precalc
78 divided by 14 what is it between
What would happen if we changed the polarity of the electrodes in the electrolysis of water?