lili9141978 lili9141978
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio is at the grocery store. His favorite mac and cheese costs $1.60 per box. There is a sale: Buy 4 boxes, save $1. How much will the mac and cheese cost if he buys 4 boxes?

Respuesta :

ARTiller97
ARTiller97 ARTiller97
  • 03-10-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

1.60 times 4 equals $6.40 and subtract the dollar off

Answer Link

Otras preguntas

Write the number in scientific notation.0.00000184
During the cold war, United States supported the military dictatorship in
The Best Theme Park sold 130 tickets in an hour and made $5,300 from ticket sales. An adult ticket sells for $50.00. A child ticket sells for $20.00. Let x = t
Need help !!!!!!!!!!
Three cities lie along a perfectly linear route: Springfield, Clarksville, and Allentown. Molly lives in Springfield and works in Allentown. She makes it to w
What is the simplified form of the expression? (2x^6)(3x^(1/2)
Evaluate the expression 3c – d for the given variable. d = -c + 7
Use a translation rule to describe the translation of X that is 1 units to the left and 6 units up. A. T < -1, 6> (x) B. T < -1, -6> (x) C. T
PLEASE HELP!!!! Write an expression for the volume of a cylinder with a height 7in. greater than the radius.
Phospholipids and triglycerides both _____.