adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Which statements about the civil rights march from Selma to Montgomery, Alabama are true? Choose all answers that are correct.
Colonial powers in the nineteenth century harmed their colonies by... a) creating an entrepreneurial class b) keeping wages low and taxes high c) allowing some
72 ounces in 6 steaks unit rate
Explain why the equation 12 /x/ + 24=-12 has no solution
Why was Elizabeth Cady Stanton so significant during the Progressive Era?
Which expression is equal to 54? A) 4+5(3+7) B) (4+7)+11 C) 5(4+10) or D 5(12-6)
Identify the type of sentence Absorbed in the books she was reading, Charlotte did not hear her mother call her a)simple sentence b)compund sentence c)complex
Help me solve this 10 elves each made 10 xylophones. Each xylophone had 10 keys. They did this for 10 days.How many keys were made by the elves? Show in exponen
If you interview a dentist to learn about her experiences on the job, she is considered a secondary source of information. true or false
P Is inversely proportional to Q. When P = 100, Q = 32. Express P in terms of Q: When Q= 80, find the value of P.