preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

when was the constatotion wrriten
What is the SI unit used to express gravitational potential energy? A.Newton B.Kilowatt C.Horsepower D.Joule
The 1807 Slave Act _____. abolished slavery in 28 America abolished the British slave trade abolished slavery in Brazil abolished slavery in the British colonie
2/3 is greater or equal to 7/8
What is the SI unit used to express gravitational potential energy? A.Newton B.Kilowatt C.Horsepower D.Joule
I need help with 13 14 and 15 plz
What jobs did the ancient roman consuls do?
What part of your brain helps you talk?
The United States has a limited, democratic government based on _________. British law the U.S. Constitution the Declaration of Independence the U.S. Book of Ru
What was the initial result of the presidential election in 2000?