jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Name 2 types of British fighters in WW2 Name 2 types of British bombers in WW2 Name 2 types of German fighters in WW2 Name 2 types of German bombers in WW2 Na
What are the indirect objects ?
nosotros(entender) a la maestra congugate stem changing
0.5 moles of any gas is at STP, it will occupy how many LITERS of volume?
What is the relationship between executive function and ADHD
If you add white and blue pain in ratio of 2:3 and make a mixture of 20litre,how much more blue paint will be added to make a ratio of 1:7?
What charges must the particles have to create the electric field shown
2/3+1/5x=5/6 what does x stand for
Identify the conclusion of the following argument: Jason can run the 100-metre dash in 15 seconds. Sarah is faster than Jason at racing any distance. Sarah can
Convert 5/4 into minutes