bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Use the fact that trigonometric functions are periodic to find the exact value of the expression. Do not use a calculator. tan 1080 degrees
Evaluate. 1 - 3 times 7 + 4 times 2= A. -12 B. -32 C. -28 D. -20
Manny has read 113 pages of a 158 page book. If he he reads nine pages a day, how many more days will it take manny to finish the book. This is is for my little
MAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
i wanted to knwo what two to the third power was please help
why did parliament levy taxes on the american colonists at the end of the french and indian war
a reflection about the story a day in the country
How do u do this? I need help in my hw
Okay so I want to be an Surgeon.... I am not sure which one but I know the process to get there and what not so I need help here. To get a full ride scholorship
what decimal is equivalent to 8% (a). 8.0 (b). 0.8 (c). 0.08