dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Situation in which the mother and father share authority.
In 1994, the trade deficit was over 150 billion dollars. True or False?
1/3 ton to the nearest pound
p-4=-9+p i don't know how to determine whether its an infinite solution, or n solution.
Cells can sense when to start dividing or stop dividing. a. True b. False
The Falange was the Spanish a. communist party. b. fascist party. c. socialist party. d. secret police. The Kellogg-Briand Pact was unsuccessful because a. Fra
What is the basic type of cell found in the simplest animals? haploid diploid
Why was the Supreme Court’s decision in the Wabash, St. Louis, and Pacific Railroad v. Illinois case an obstacle to state government reform measures? A. The Sup
Does anyone know this one ???
what is 409,381,886 rounded to the nearest ten million