taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

6 A car covers 162 km in 3 hrs 36min, Find the average speed of a car in km/hr? ​
what is the acid dissociation constant of an monoprotic acid if a concentration of 0.3M solution has a pH of 3?
A plant is 30cm tall when planted in a garden it increases by 10 percent each week how long will it take to reach 1 meter
Given two independent random samples with the following results: n1=13 x‾1=141 s1=13    n2=9 x‾2=161 s2=12 Use this data to find the 98% confidence interval for
A ball is thrown from an initial height of 2 meters with an initial upward velocity of 25 m/s . The ball's height h (in meters) after t seconds is given by the
HELPPP SIMPLE QUESTION‼️‼️‼️‼️‼️ Four less than a number x is twice another number y. write in an equation
2) Find the perimeter and area of the figures: a) P = A = 8 8 ft. b) P = A = 12 5m
can someone help me with the graph I don't get it thanks​
Which choice shows 40 + 30+ 10 rewritten correctly using the commutative property and then simplified correctly?
You are currently evaluating your business and trying to decide how much you need to sell to make a profit. Choose one of the following options for your cost an