keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

Which type of video was rented most often! Use the graph to answer the question. A. Children’s B. Comedy C. Action D. Drama
12. A turtle goes 12 meters in 28 seconds. How far does the turtle travel in one second (unit rate)?
what did most delegates from southern states believe in slavery?
A spinner has three sections. This table shows the results of spinning the arrow on the spinner 80 times. Section 1=18 Section 2=30 Section 3=32 What is the exp
The same elements may combine in different ratios to form the same compound?
0.596 as a fraction and 0.596 as a percentage.
What is one way that light waves differ from sound waves?(1 point)
name two places on earth where organic molecules could have been synthesized
73-74 express the limit as a definite integral. 73. [tex]\lim _{n \rightarrow \infty} \sum_{i=1}^{n} \frac{i^{4}}{n^{5}}[/tex] [hint: consider [tex]$f\mleft(x
please help out asap, will give brainlist crown