ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Ik its another one of these Find the measure of angle x in the figure below:
I REALLY NEED TO PASS THIS! PLEASE EXPLAIN UR ANSWER, THANK YOU! Question 8 options: A full can of vegetable broth is 17 cm tall and has a radius of 5 cm. Morga
The Blue-Ringed Octopus is the deadliest animal in the ocean and it is smaller than a golf ball.Please select the best answer from the choices providedTFBrainly
Find the value of x. ​
Find the specified value for the arithmetic sequence with the given characteristics. & 16 = 52, d = -2 a1 =?
the two shapes are similar solve for y
Need help asap this is really important
What is 36 1/2 of 146?
WILL GIVE U BRAINLIEST What is the value of X by CPCTC? A. 11 B. 8 C. 3 D. 7 E. Not enough info
5. Charges added to a conductor quickly spread over the surface of the object. a. True b. False