tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

Read the dialogue from Act 1 scene v of Romeo and Juliet. Based on these lines, which statement is true?
how are these different ​
How many neutrons does element X have if its atomic number is 22 and its mass number is 70?
Help me with question 3. (It will be 33 points)
What is the equation of the line?
PLEASE HELP! WILL GIVE BRAINLIEST Why were immigration rates high after WW1?
solve and show all your work.A.|2× +3| - 6=11​
a rug has an area of 28 square feet and is 4 feet wide. What is the perimiter of the rug? Which steps will you use to solve the problem? Select all that apply.
Which force is responsible for contact forces
In familial hypercholesterolemia, individuals homozygous for the allele causing the disorder completely lack receptor while individuals homozygous for the norma