TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

1500 divided by 106.43
Find the area of a square with a perimeter of 48 units
A parking lot paved with asphalt is abandoned describe the parking lot for five years after it's abandonment The asphalt remains but is buried under dirt and l
How many square inches of video screen did one ship occupy.
Genetic engineering refers to the changing of the genetic makeup of a plant or animal. True False
derive the taylor series for sin2t by applying the picard method to the first-order system corresponding to the second-order IVP x"=-4x ; x(0)=0; x'(0)=2
I need help to solve
True or false: a psychiatrist is a medical doctor who specializes in treating mental disorders and can prescribe medication
As originally presented in the constitution, the bill of rights. a. limited only the power of the national government, not that of the states. b. protected ci
Is this a 330 degree angle?