barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

help, please . .. . . ? ? ? ? ? ? ?
Which geologic process can change any type of rock into sediment?
Read each sentence and select the three words or phrases after which a colon should be placed. 1.One thought kept crossing Jen's mind as Friday approached "Plea
What is the theme in Hymn to the Nile?
help me with this please i need chem help lol
Share £747 in the ratio 2:7
If -798 degrees is in standard position, determine a coterminal angle that is between 0 degrees & 360 degrees and state the quadrant in which the terminal s
What type of appeal do academic writers rely most heavily upon?
A metalworker has a metal alloy that is 25​% copper and another alloy that is 70​% copper. How many kilograms of each alloy should the metalworker combine t
help me plzzz ergent need by today plzz​