rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

Find the Number in Each Case A) 15% of a number is 3 B) 160% of a number is 80 What are the number in Both A and B?
The superlative form of an adjective should only be used when comparing A. a person to him or herself. B. more than two things. C. two people or three items. D
How many grams of O2 are needed to react with 120g of NO?
Which best describes how Brown v. Board of Education affected the United States?
How do anabolic steroids make a person prone to injuries?
find two consecutive positive even numbers the sum of whose squares is 340
Eight times the square of a positive integer divided by two equals 144 minus 36 times the positive integer. Find the unknown positive integer.
Cards with the numbers 1 through 50 are placed in a box and thoroughly shuffled. What is the probability of randomly selecting a card with a number less than
The table shows the estimated number of bees, y, in a hive x days after a pesticide is released near the hive. Which function best models the data?
Nazi Germany, Fascism Italy, and Communist Russia were similar in that each A. Protected individual rights B. Elected their leaders through popular vote C. Su