bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

least number that has 2, 3, 4, as factors
what does etymology study?
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
Can someone please help me ?
The significance of the Open Door Policy for the United States lay in its (A) providing a use for the Philippines as a way station between China and the United
which explorer sailed for france?
What are abiotic factors of the enviroment lynx
What were some events/things that caused the Great Depression?
which explorer sailed for france?
What is the slope of any line parallel to the line 8x + 9y = 3 in the standard (x,y) coordinate plane?